Dokonując obserwacji codziennego życia ludzi można wyodrębnić jak wiele różnych zachowań wiąże się ze zdrowiem. Najogólniej zachowania te można podzielić, mając na uwadze skutek, do jakiego zdrowia prowadzą. Tak więc mamy zachowania prozdrowotne, to jest sprzyjające zdrowiu, pozytywne, oraz zachowania antyzdrowotne, to jest szkodliwe dla zdrowia, negatywne.
Poprzez zachowania prozdrowotne rozumie się wszelkie formy aktywności człowieka, które w świetle współczesnej wiedzy przyczyniają się do utrzymania, umacniania i przywracania zdrowia. Przeprowadzone badania udowodniły, że własne działania człowieka skierowane na samego siebie w największym stopniu wpływają na stan jego zdrowia.
Rola stylu życia jako czynnika dominującego w zachowaniu zdrowia została jasno określona przez wiele badań. Określona została również ważność kształtowania i krzewienia prozdrowotnego stylu życia. Historia medycyny dowodzi, a najnowsze osiągnięcia nauki potwierdzają, że podstawą skuteczności podejmowanych przez człowieka działań profilaktycznych, promocyjnych czy terapeutycznych to świadomość tego, jakie czynniki służą zdrowiu, a jakie mu zagrażają.